Final Regional Dairy Industry Awards finalists Announced

Home / News / Final Regional Dairy Industry Awards finalists Announced

Final Regional Dairy Industry Awards finalists Announced

02 March 2017

Canterbury/North Otago and Southland/Otago are the final two regions to announce their 2017 New Zealand Dairy Industry Awards finalists.

The awards, which oversee the Share Farmer of the Year, Dairy Manager of the Year and Dairy Trainee of the Year competitions, received 424 entries nationally with 75 entries coming from these regions.

The New Zealand Dairy Industry Awards are supported by national sponsors Westpac, DairyNZ, DeLaval, Ecolab, Federated Farmers, Fonterra Farm Source, Honda Motorcycles, LIC, Meridian Energy, and Ravensdown, along with industry partner Primary ITO.

General Manager Chris Keeping says this time of the year is always a highlight in the awards calendar, with finals judging in full swing.

“This is an interesting time in the awards, with some regions announcing their winners, while some are still in the midst of finals judging,” she said. “To have all regions with the preliminary judging completed is a wonderful achievement, and our focus is now on finals judging and regional Awards dinners.”

Canterbury/North Otago and Southland/Otago winners, placegetters and Merit Award winners will be announced at Regional Awards Dinners. Tickets are still available for these dinners and can be ordered online at this website.

Regional Winners progress to the National Final and are judged by a national judging team to determine the national winners and placegetters of each competition. National winners will be announced on Saturday 6 May 2017 at Sky City Auckland.

CANTERBURY/NORTH OTAGO FINALISTS: (Winners announced Awards Dinner March 22nd 2017)
Canterbury/North Otago Dairy Trainee of the Year finalists:
Ben Haley
Hamish Lee
Peter Magon
Luke Roberts
Cheyenne Wilson
Canterbury/North Otago Dairy Manager of the Year finalists:
Paul Clement
Emma Gibb
Kerry Higgins
Rhys & Kiri Roberts
Russ Young
Canterbury/North Otago Share Farmer of the Year finalists:
James Bawden
Simon Clisby & Nadia Trowland
Kieran & Erin McCall
Christopher & Siobhan O'Malley
Tania Riddington

SOUTHLAND/OTAGO FINALISTS: (Winners announced Awards Dinner March 25th 2017)
Southland/Otago Dairy Trainee of the Year finalists:
Tane Boyce
Brooke Buchanan
Bryce Deal
Ben Mclean
Jase McNaught
Simone Smail
Southland/Otago Dairy Manager of the Year finalists:
Ann Linton
Matt McKenzie
Angela Nicholson
Randy Saldana
Phill White
Southland/Otago Share Farmer of the Year finalists:
Russell & Tracy Bouma
Jared & Sara Crawford
Derek & Laura Dudley
Jeremy Smith & Michelle Oldam-Smith
Matthew Van Hout