National Hall of Fame

Home / Results / Hall of Fame

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Region
2019 Matt Barr & Genna Maxwell Bay of Plenty
2018 Reece and Natasha Cox Bay of Plenty
2017 Cameron & Marg Bierre Bay of Plenty
2016 Glen & Donna Sparrow Bay of Plenty

Dairy Manager of the Year

Year Winners Region
2019 Janamjot Singh Ghuman Bay of Plenty
2018 Bridie Virbickas Bay of Plenty
2017 Hayden & Linda McCartie Bay of Plenty
2016 Thomas Chatfield Bay of Plenty

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Region
2019 Alex Sainty Bay of Plenty
2018 Zoe Gleeson Bay of Plenty
2017 Hayden Goodall Bay of Plenty
2016 Michael Simpson Bay of Plenty
2015 Jeff White Bay of Plenty
2014 Cameron Luxton Bay of Plenty
2013 Thomas Chatfield Bay of Plenty
2012 Brandon Law Bay of Plenty
2011 Aleisha Butler Bay of Plenty
2010 David Kehely Bay of Plenty
2009 Mark Nicholas Bay of Plenty
2008 David Hohneck Bay of Plenty
2007 No competition held Bay of Plenty

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Region
2015 Grant & Karley Thomson Bay of Plenty
2014 Brett & Natasha Grindrod Bay of Plenty
2013 Russell & Nadine Meade Bay of Plenty
2012 Richard & Amy Fowler Bay of Plenty
2011 Scott & Charlotte Jones Bay of Plenty

Sharemilker of the Year

Year Winners Region
2010 John & Steph Russell Bay of Plenty
2009 John & Kim Wakefield Bay of Plenty
2008 Richard & Louise Hamilton Bay of Plenty
2007 Peter & Jenny Sinclair Bay of Plenty
2006 Jacob & Sheree Horton Bay of Plenty
2005 Kelly & Karen Shaw Bay of Plenty
2004 Craig & Shelley Strawbridge Bay of Plenty
2003 Andrew & Jackie Siemelink Bay of Plenty
2002 David & Shona Knight Bay of Plenty
2001 Dean & Sharyn Petersen Bay of Plenty
2000 Colin & Di Wilson Bay of Plenty
1999 Steve & Louise Wenzlick Bay of Plenty
1998 Craig Hurst Bay of Plenty
1997 Bruce & Gayle Eyers Bay of Plenty
1996 Michael & Michelle Otten Bay of Plenty
1995 Paul & Nicky Collins Bay of Plenty
1994 Steve & Diane Harvey Bay of Plenty
1993 Andrew & Claire Butler Bay of Plenty
1992 Denis & Mary Sax Bay of Plenty
1991 Terry & Wendy Hewitt Bay of Plenty
1990 Colin & Graeme Reeves Bay of Plenty
1989 Tony & Donna Bruning Bay of Plenty
1988 Alois Imlig Bay of Plenty
1987 G Brady Bay of Plenty
1986 D & S Riley Bay of Plenty
1985 Roger & Tina Prout Bay of Plenty
1984 Gerald & Ngaire Kissick Bay of Plenty
1983 Rupert & Helen Stephens Bay of Plenty
1982 Jim & Erina Hepburn Bay of Plenty
1981 Russell & Ann Edelsten Bay of Plenty
1980 Phil & Sue Withy Bay of Plenty
1979 Stuart & Jill McHardy Bay of Plenty

Farm Manager of the Year

Year Winners Region
2015 Jodie Mexted Bay of Plenty
2014 Thomas Blackett & Stacey Lepper Bay of Plenty
2013 Chris Mexted Bay of Plenty
2012 Grant Clark Bay of Plenty
2011 Warren & Jo Lee Bay of Plenty
2010 Russell Meade Bay of Plenty
2009 Phil Moeke Bay of Plenty
2008 Scott & Chantal Hindrup Bay of Plenty
2007 Matthew Standish Bay of Plenty
2003 Dairy Excellence Awards - Shannon Wadsworth Bay of Plenty