Enter now Log in

National Hall of Fame

Home / Results / Hall of Fame

Enter Now

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Region
2019 Hamish Hammond & Rachel Gardner Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Thomas and Jennifer Read Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Rob & Shiralee Seerden Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Mark & Jaime Arnold Hawkes Bay / Wairarapa

Dairy Manager of the Year

Year Winners Region
2019 Nicholas Verhoek Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Gerard Boerjan Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Gerard Boerjan Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Kenny Henderson Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Lance Graves Hawkes Bay / Wairarapa

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Region
2019 Matthew McDougall Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Brock Cumming Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Brandyn Beale Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Nicholas Bailey Hawkes Bay / Wairarapa
2015 Grace Stephenson Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Alice Gysbertsen Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Ken Ahradsen Hawkes Bay / Wairarapa
2012 Dyana Barnes Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Ben Smith Hawkes Bay / Wairarapa
2010 Darrell Rose Hawkes Bay / Wairarapa
2009 John Wyatt Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Liam Kelly Hawkes Bay / Wairarapa
2007 No competition held Hawkes Bay / Wairarapa

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Region
2015 Matt & Tracey Honeysett Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Tony & Zoƫ Kuriger Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Shaun & Kate Mitchell Hawkes Bay / Wairarapa
2012 William & Sally Bosch Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Richard & Jo Greaves Hawkes Bay / Wairarapa

Sharemilker of the Year

Year Winners Region
2010 Clarence & Elise Stolte Hawkes Bay / Wairarapa
2009 Matthew Gibson Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Ben & Nicky Allomes Hawkes Bay / Wairarapa
2007 Andrew & Monica Arbuthnott Hawkes Bay / Wairarapa
2006 Mark Wood & Gretchen Percy Hawkes Bay / Wairarapa
2005 David & Janine Swansson Hawkes Bay / Wairarapa
2004 Michael & Karen Pallesen Hawkes Bay / Wairarapa
2003 Andrew & Alison Watters Hawkes Bay / Wairarapa
2002 David & Louise Powick Hawkes Bay / Wairarapa
2001 Bevan & Tracy Brown Hawkes Bay / Wairarapa
2000 Andrew & Kathleen Young Hawkes Bay / Wairarapa
1999 Stuart & Sandra Cordell Hawkes Bay / Wairarapa
1998 Shane Bocock Hawkes Bay / Wairarapa
1997 Michael & Heather Burmeister Hawkes Bay / Wairarapa
1996 Andrew Hardie & Helen Long Hawkes Bay / Wairarapa
1995 John & Loraine Somerville Hawkes Bay / Wairarapa
1994 Hugo & Donna Avery Hawkes Bay / Wairarapa
1993 Andrew & Linda Harvey Hawkes Bay / Wairarapa
1992 Tim & Julianne Olsen Hawkes Bay / Wairarapa
1991 Neville & Julie Fisher Hawkes Bay / Wairarapa
1990 Tony & Maxine Kroot Hawkes Bay / Wairarapa
1989 Iain & Joanne Emslie Hawkes Bay / Wairarapa
1988 Peter & Karen Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1987 Mike & Gail Hogg Hawkes Bay / Wairarapa
1986 Kevin & Kerry Ellis Hawkes Bay / Wairarapa
1985 K & E Beals Hawkes Bay / Wairarapa
1984 G Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1983 R Rosacker Hawkes Bay / Wairarapa
1982 CL Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1981 A & C Morris Hawkes Bay / Wairarapa
1980 R & A Hugghes Hawkes Bay / Wairarapa
1979 A & A Renall Hawkes Bay / Wairarapa
1978 PDE Malmanche Hawkes Bay / Wairarapa

Farm Manager of the Year

Year Winners Region
2015 Rowan McGilvary Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Nick Bertram Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Bart & Tineke Gysbertsen Hawkes Bay / Wairarapa
2012 Dean & Rochelle Jones Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Brad & Chantelle McNaughton Hawkes Bay / Wairarapa
2010 Carwyn (Monty) Montieth Hawkes Bay / Wairarapa
2009 Matt Honeysett Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Kevin Davidson Hawkes Bay / Wairarapa
2007 Michael & Lisa Wood Hawkes Bay / Wairarapa