Enter now Log in

National Hall of Fame

Home / Results / Hall of Fame

Enter Now

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Region
2019 Cameron & Nicola Van Dorsten Southland / Otago
2018 Simon & Hilary Vallely Southland / Otago
2017 Russell & Tracy Bouma Southland / Otago
2016 Callum & Hanna Stalker Southland / Otago

Dairy Manager of the Year

Year Winners Region
2019 James Matheson Southland / Otago
2018 Jaime McCrostie Southland / Otago
2017 Ann Linton Southland / Otago
2016 Wayne Ashmore Southland / Otago

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Region
2019 Caycee Cormack Southland / Otago
2018 Simone Smail Southland / Otago
2018 Simone Smail Southland / Otago
2017 Ben Mclean Southland / Otago
2016 Chloe Mackle Southland / Otago
2015 Jeremy Anderson Southland / Otago
2014 Southland & Otago regions merged Southland / Otago
2014 Josh Lavender Southland / Otago
2013 Ben Sanders (Otago) Southland / Otago
2013 James Warren (Southland) Southland / Otago
2012 Richard Lang (Otago) Southland / Otago
2012 Robert Ankerson (Southland) Southland / Otago
2011 Brendan Morrison (Otago) Southland / Otago
2011 John Patterson (Southland) Southland / Otago
2010 Blake Korteweg (Otago) Southland / Otago
2010 Adam Coley (Southland) Southland / Otago
2009 Anthony Bishell (Otago) Southland / Otago
2009 Adam Waite (Southland) Southland / Otago
2008 Gerard Evans (Otago) Southland / Otago
2008 Jonathan Breach (Southland) Southland / Otago
2007 No competition held Southland / Otago
2007 Jonathon Bavin (Southland) Southland / Otago

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Region
2015 Jono & Kelly Bavin Southland / Otago
2014 Steve Henderson & Tracy Heale Southland / Otago
2013 Southland & Otago regions merged in 2014 Southland / Otago
2013 No competition held (Otago) Southland / Otago
2013 Don & Jess Moore (Southland) Southland / Otago
2012 James & Helen Hartshorne (Otago) Southland / Otago
2012 Billy & Sharn Roskam (Southland) Southland / Otago
2011 Tim & Lorraine Johnson (Otago) Southland / Otago
2011 Lindsay & Clare McClintock (Southland) Southland / Otago

Sharemilker of the Year

Year Winners Region
2010 Nathan & Debbie Erskine (Otago) Southland / Otago
2010 Stefan & Annalize du Plessis (Southland) Southland / Otago
2009 Matthew & Hannah Sutherland (Otago) Southland / Otago
2009 Simon & Claire Light (Southland) Southland / Otago
2008 Greg & Kelly Kirkwood (Otago) Southland / Otago
2008 Stacey & Olivia Frost (Southland) Southland / Otago
2007 Mark Watt & Kylie May (Otago) Southland / Otago
2007 Donald Kidd & Loshni Manikam (Southland) Southland / Otago
2006 Geoffrey Wilson (Otago) Southland / Otago
2006 Wayne & Elaine Cook (Southland) Southland / Otago
2005 No competition held (Otago) Southland / Otago
2005 Chris & Charleen Withy (Southland) Southland / Otago
2004 Shane & Noelene Hildred (Otago) Southland / Otago
2004 Rex & Roslynne Kane (Southland) Southland / Otago
2003 Peter & Virginia O'Neill (Otago) Southland / Otago
2003 Matthew & Vanessa Richards (Southland) Southland / Otago
2002 David & Jo Drake (Otago) Southland / Otago
2002 Paul Diprose (Southland) Southland / Otago
2001 Craig & Helen Elliott (Otago) Southland / Otago
2001 Shane & Annette Rimmer (Southland) Southland / Otago
2000 Phiilip & Anne Neame (Otago) Southland / Otago
2000 Guy & Joanne Michaels (Southland) Southland / Otago
1999 John & Nicola Den Baars (Otago) Southland / Otago
1999 Dylan & Sheree Ditchfield (Southland) Southland / Otago
1998 Rob & Karen Duthie (Otago) Southland / Otago
1998 Murray & Jill Forde (Southland) Southland / Otago
1997 Mark & Vicki McLennan (Otago) Southland / Otago
1997 Michael & Missy Thompson (Southland) Southland / Otago
1996 G & C Taylor (Otago) Southland / Otago
1996 Chris & Veronica Wilkinson (Southland) Southland / Otago
1995 R Van Vugt & R Campbell (Otago) Southland / Otago
1995 Lynn & Leeann Wills (Southland) Southland / Otago
1994 I & M Kleyngeld (Otago) Southland / Otago
1994 Jeff & Kim McCandless (Southland) Southland / Otago
1993 M & P Lord (Otago) Southland / Otago
1993 Robert & Annemarie Bruin (Southland) Southland / Otago
1992 T & S McDonnell (Otago) Southland / Otago
1992 Gerry & Pam Vaughan (Southland) Southland / Otago
1991 Steve & Karen Malone (Southland) Southland / Otago
1990 Steve & Karen Malone (Southland) Southland / Otago

Farm Manager of the Year

Year Winners Region
2015 Nick Templer & Anieka Venekamp Southland / Otago
2014 Southland & Otago regions merged Southland / Otago
2014 Jared Crawford Southland / Otago
2013 Daniel & Emma Todd (Southland) Southland / Otago
2012 Gareth & Angela Dawson (Otago) Southland / Otago
2012 Hannes & Lyzanne du Plessis (Southland) Southland / Otago
2011 Scott Levings (Otago) Southland / Otago
2011 Mark & Rosie Olsen-Vetland (Southland) Southland / Otago
2010 Gareth Ferguson (Otago) Southland / Otago
2010 Don Moore (Southland) Southland / Otago
2009 Peter Johnstone (Otago) Southland / Otago
2009 Steve Henderson (Southland) Southland / Otago
2008 Daniel Gordon (Otago) Southland / Otago
2008 Glenn & Lynne Johnston (Southland) Southland / Otago
2007 Nigel Snell & Joanne Ede (Otago) Southland / Otago
2007 Daniel Woolsey & Emily Fraser (Southland) Southland / Otago