National Hall of Fame

Home / Hall of Fame

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Region
2020 Brendan and Tessa Hopson Auckland / Hauraki
2019 Ethan & Sarah Koch Auckland / Hauraki
2018 Chris & Sally Guy Auckland / Hauraki
2017 Fraser & Amber Carpenter Auckland / Hauraki
2016 Brad Markham & Matthew Herbert Auckland / Hauraki

Dairy Manager of the Year

Year Winners Region
2020 Daniel Colgan Auckland / Hauraki
2019 Kyle Brennan Auckland / Hauraki
2018 Terence Potter Auckland / Hauraki
2017 Rachael Foy Auckland / Hauraki
2016 Hayden Kerr Auckland / Hauraki

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Region
2020 Crystal Scown Auckland / Hauraki
2019 Rebecca Casidy Auckland / Hauraki
2018 Quinn Youngman Auckland / Hauraki
2017 Alex Voysey Auckland / Hauraki
2016 James Doidge Auckland / Hauraki
2015 Royce King Auckland / Hauraki
2014 Marion Reynolds Auckland / Hauraki
2013 Mathew Whittaker Auckland / Hauraki
2012 Kylie Dunlop Auckland / Hauraki
2011 Melissa Fogarty Auckland / Hauraki
2010 Leon Wynolts Auckland / Hauraki
2009 Ben Rohrlach Auckland / Hauraki
2008 Hayden Slack Auckland / Hauraki

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Region
2015 Evan & Jan Billington Auckland / Hauraki
2014 Bryce & Rosemarie Costar Auckland / Hauraki
2013 James Courtman Auckland / Hauraki
2012 Scott & Alicia Paterson Auckland / Hauraki
2011 Jeffrey & Bronwyn Ward Auckland / Hauraki

Sharemilker of the Year

Year Winners Region
2010 Dave & Lisa Ritchie Auckland / Hauraki
2009 Gavin & Sally Roden Auckland / Hauraki
2008 CiarĂ¡n & Sarah Tully Auckland / Hauraki
2007 Dan & Sarah Murdoch Auckland / Hauraki
2006 Richard & Amanda Jones Auckland / Hauraki
2005 Peter & Sandi Thompson Auckland / Hauraki
2004 Craig & Jenny Morrison Auckland / Hauraki
2003 Mitchell & Lynn Bragg Auckland / Hauraki
2002 Paul & Judy Clark (Auckland/North Waikato) Auckland / Hauraki
2001 Tony & Carla Fleming Auckland / Hauraki
2000 Phillip & Cathy Cotter Auckland / Hauraki
1999 John & Carol Ralph Auckland / Hauraki
1998 Danny & Heather Woodcock Auckland / Hauraki

Farm Manager of the Year

Year Winners Region
2015 James Foote Auckland / Hauraki
2014 Simon Player Auckland / Hauraki
2013 Michael & Kylie Cox Auckland / Hauraki
2012 Paul & Amy Koppens Auckland / Hauraki
2011 Brett Dunn & Emily McKeague Auckland / Hauraki
2010 Paul Mahoney Auckland / Hauraki
2009 James Haldane Auckland / Hauraki
2008 Tomoko Ishijima Auckland / Hauraki
2007 Ross Conder Auckland / Hauraki