National Hall of Fame

Home / Hall of Fame

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Notes
2019 Marc & Nia Jones
2018 Steve Gillies and Amy Johnson
2017 Phillip van Heuven
2016 Bobby & Jade Millner

Dairy Manager of the Year

Year Winners Notes
2019 Joe Kehely
2018 Chelsea Smith
2017 Euan McLeod
2016 Leyton Evans

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Notes
2019 Matt Dawson
2018 Aaron Courage
2017 Kobus Liebenberg
2016 Chris Ferguson
2015 Brett Steeghs
2014 Nathan Hubbard
2013 Thomas Herbert
2012 Mark Jacobs
2011 Darren Smith
2010 Dan Wong
2009 Blair Jackson
2008 Tim Fransen
2007 Jimmy Gerritsen (West Waikato)
2007 Zarsha Osborne - joint winner (East Waikato)
2007 Carlos Delos Santos - joint winner (East Waikato)

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Notes
2015 Aaron Price
2014 James & Melissa Barbour
2013 Andrew & Michelle McPherson
2012 Barry & Nicky McTamney
2011 Jason & Lisa Suisted

Sharemilker of the Year

Year Winners Notes
2010 Bas Nelis
2009 Craig & Brooke Littin
2008 Brock & Janine Fiske
2007 Craig & Hannah Fulton
2006 Peter & Vanessa Wilcox
2005 Michael Visser
2004 Hugh Candy & Kerry Lucas-Candy
2003 Malcolm & Rosalie Piggott
2002 Chris & Angelene Mason
2001 Dave & Julie Davis
2000 Tim & Wendy Drysdale
1999 Peter Morgan & Ann Bouma
1998 Henry & Isolde Penning
1997 Ian & Karyn Brown
1996 B & M Lamborn
1995 P & S Lalich
1994 Graham & Kathy Hockley
1993 Andrew & Angela Archer
1992 Peter & Andrea Barry
1991 Clem & Patricia Captein
1990 K & A Groen
1988 Mike & Andrea O'Connor
1987 Jim & Sue van der Poel
1986 K & L Rowe
1985 G & A Van De Wetering
1984 G & F Edgecombe
1983 H & A Van Hout
1982 S & J Gregory
1981 D & P Pamment
1980 J & M Arnold
1979 S & M Borkin
1978 B & J Reed

Farm Manager of the Year

Year Winners Notes
2015 Paul & Kate Manion
2014 Liam Zander
2013 Gary McFarlane
2012 Thomas White
2011 Chris Numan
2010 William McKnight
2009 Zarsha Osborne
2008 Olin Greenan
2007 Eon Wallace