National Hall of Fame

Home / Hall of Fame

Please choose the region whose results you wish to see from the list below.

Share Farmer of the Year

Year Winners Region
2020 Nicholas and Rose Bertram Hawkes Bay / Wairarapa
2019 Hamish Hammond & Rachel Gardner Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Thomas and Jennifer Read Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Rob & Shiralee Seerden Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Mark & Jaime Arnold Hawkes Bay / Wairarapa

Dairy Manager of the Year

Year Winners Region
2020 Stephen Smyllie Hawkes Bay / Wairarapa
2019 Nicholas Verhoek Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Gerard Boerjan Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Gerard Boerjan Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Kenny Henderson Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Lance Graves Hawkes Bay / Wairarapa

Dairy Trainee of the Year

Year Winners Region
2020 Tom Quinn Hawkes Bay / Wairarapa
2019 Matthew McDougall Hawkes Bay / Wairarapa
2018 Brock Cumming Hawkes Bay / Wairarapa
2017 Brandyn Beale Hawkes Bay / Wairarapa
2016 Nicholas Bailey Hawkes Bay / Wairarapa
2015 Grace Stephenson Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Alice Gysbertsen Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Ken Ahradsen Hawkes Bay / Wairarapa
2012 Dyana Barnes Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Ben Smith Hawkes Bay / Wairarapa
2010 Darrell Rose Hawkes Bay / Wairarapa
2009 John Wyatt Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Liam Kelly Hawkes Bay / Wairarapa
2007 No competition held Hawkes Bay / Wairarapa

Sharemilker/Equity Farmer of the Year

Year Winners Region
2015 Matt & Tracey Honeysett Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Tony & Zoƫ Kuriger Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Shaun & Kate Mitchell Hawkes Bay / Wairarapa
2012 William & Sally Bosch Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Richard & Jo Greaves Hawkes Bay / Wairarapa

Sharemilker of the Year

Year Winners Region
2010 Clarence & Elise Stolte Hawkes Bay / Wairarapa
2009 Matthew Gibson Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Ben & Nicky Allomes Hawkes Bay / Wairarapa
2007 Andrew & Monica Arbuthnott Hawkes Bay / Wairarapa
2006 Mark Wood & Gretchen Percy Hawkes Bay / Wairarapa
2005 David & Janine Swansson Hawkes Bay / Wairarapa
2004 Michael & Karen Pallesen Hawkes Bay / Wairarapa
2003 Andrew & Alison Watters Hawkes Bay / Wairarapa
2002 David & Louise Powick Hawkes Bay / Wairarapa
2001 Bevan & Tracy Brown Hawkes Bay / Wairarapa
2000 Andrew & Kathleen Young Hawkes Bay / Wairarapa
1999 Stuart & Sandra Cordell Hawkes Bay / Wairarapa
1998 Shane Bocock Hawkes Bay / Wairarapa
1997 Michael & Heather Burmeister Hawkes Bay / Wairarapa
1996 Andrew Hardie & Helen Long Hawkes Bay / Wairarapa
1995 John & Loraine Somerville Hawkes Bay / Wairarapa
1994 Hugo & Donna Avery Hawkes Bay / Wairarapa
1993 Andrew & Linda Harvey Hawkes Bay / Wairarapa
1992 Tim & Julianne Olsen Hawkes Bay / Wairarapa
1991 Neville & Julie Fisher Hawkes Bay / Wairarapa
1990 Tony & Maxine Kroot Hawkes Bay / Wairarapa
1989 Iain & Joanne Emslie Hawkes Bay / Wairarapa
1988 Peter & Karen Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1987 Mike & Gail Hogg Hawkes Bay / Wairarapa
1986 Kevin & Kerry Ellis Hawkes Bay / Wairarapa
1985 K & E Beals Hawkes Bay / Wairarapa
1984 G Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1983 R Rosacker Hawkes Bay / Wairarapa
1982 CL Vollebregt Hawkes Bay / Wairarapa
1981 A & C Morris Hawkes Bay / Wairarapa
1980 R & A Hugghes Hawkes Bay / Wairarapa
1979 A & A Renall Hawkes Bay / Wairarapa
1978 PDE Malmanche Hawkes Bay / Wairarapa

Farm Manager of the Year

Year Winners Region
2015 Rowan McGilvary Hawkes Bay / Wairarapa
2014 Nick Bertram Hawkes Bay / Wairarapa
2013 Bart & Tineke Gysbertsen Hawkes Bay / Wairarapa
2012 Dean & Rochelle Jones Hawkes Bay / Wairarapa
2011 Brad & Chantelle McNaughton Hawkes Bay / Wairarapa
2010 Carwyn (Monty) Montieth Hawkes Bay / Wairarapa
2009 Matt Honeysett Hawkes Bay / Wairarapa
2008 Kevin Davidson Hawkes Bay / Wairarapa
2007 Michael & Lisa Wood Hawkes Bay / Wairarapa